Elhunyt Keleti Ágnes, minden idők egyik legkiemelkedőbb tornásza, ötszörös olimpiai bajnok, a Nemzet Sportolója, a TFSE első olimpiai aranyérmese.
Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolójaként 10 érmet szerzett pályafutása során, ötöt arany színben, ezzel méltán vált a magyar sport történetének halhatatlan alakjává. Keleti Ágnes január 9-én töltötte volna be 104. életévét.
A TFSE (TF Haladás) színeiben Helsinkiben ért fel a csúcsra
1952-ben Helsinkiben műszabadgyakorlatban (mai nevén talajon) szerzett aranyérme nemcsak karrierjének egyik legfényesebb állomása volt, hanem a TFSE első olimpiai aranyérmeként is sporttörténelmi mérföldkő. Az összetett csapat ezüstéremmel gazdagította, míg felemás korláton és a kéziszercsapat tagjaként bronzérmeket nyert.
Évtizedes hazai és nemzetközi dominancia
Keleti Ágnes pályafutása a második világháború után bontakozott ki igazán. A Budapesti Postás, majd a TF DISZ és a TF Haladás színeiben tornászott, később a Budapesti Dózsában folytatta karrierjét. 1947 és 1956 között 46 magyar bajnoki címet szerzett, ebből tízszeres egyéni összetett bajnokként írta be nevét a történelembe. Az 1954-es római világbajnokságon két aranyérmet nyert, mellette számos más dobogós helyezést is elért.
Melbourne, 1956: Minden idők egyik legeredményesebb tornásza
Pályafutása csúcsára az 1956-os melbourne-i olimpiai játékokon ért fel, ahol talajon megvédte címét, és aranyérmet szerzett gerendán, felemás korláton, valamint a kéziszercsapat tagjaként. Ezüstérmekkel gazdagította gyűjteményét egyéni összetettben és csapatban is, ezzel a játékok legeredményesebb sportolója lett.
Példamutatás és tanítás
A Testnevelési Főiskola elvégzése után tanárként is tevékenykedett, majd az izraeli torna fejlődésének meghatározó alakja lett. 1957-ben Izraelben telepedett le, ahol két évtizeden át az izraeli válogatott szövetségi kapitányaként és a torna tanszék vezető tanáraként dolgozott. Nemzetközi edzőként és bíróként is maradandót alkotott.
Elismerések és örökség
Keleti Ágnes számtalan díjat és kitüntetést kapott, köztük a Nemzet Sportolója címet és a Prima Primissima Díjat is. Szellemiségét, kitartását és életigenlését nemcsak a sportvilág, hanem minden generáció példaként tekintheti.
Egy életfilozófia, amely örökre velünk marad
Keleti Ágnes így fogalmazta meg életfilozófiáját: „Az ember érzi, mi esik jól neki, és csak olyan dolgokat csináljon, amiket szeret. Az a legfontosabb a világon, hogy az ember szeressen.”
A TFSE nevében tisztelettel emlékezünk Keleti Ágnesre, aki örökre sporttörténelmünk része marad. Nyugodjon békében!
Fotó: MTI Fotó/Magyar Fotó – Szécsényi József, Nemzeti Sport – Szabó Miklós