Vívószakosztályunknál folyó sikeres munkának híre van országszerte. Nem csoda, hiszen kardvívóink halmozzák a jobbnál jobb eredményeket az elmúlt években. A 2020 őszétől 2021 tavaszáig tartó időszakban történtekről a szakosztályvezetővel, Patócs Ákossal beszélgettünk.
2020-ban, 117 működő egyesület közül a 12. helyen zártatok az országos egyesületi rangsorban. Mindezt úgy, hogy csak kadet (U17) korosztályban voltak versenyzőid és javarészt egy fegyvernemben álltatok a pástra. Mi volt a célotok a 2021-es évre?
Kezdem a szomorú részével: a járványügyi helyzet a mi sportágunkat sem kímélte, így év közben némileg formálódtak a célkitűzéseink. Fiatal versenyzőim vannak, akik számára kiemelten fontos lenne a nemzetközi szereplés. Sportágunkban kadet korosztályban nyílik elsőként lehetőség EB-n vagy VB-n az országot, klubot képviselni.
Idén az Európa Bajnokság nem került megrendezésre, pedig két versenyzőnk is bevívta magát a kadet válogatottba: Hanzély Zsombor és Tóth Bertalan. A Világbajnokságot viszont megrendezték, bár magyar érdekeltség nélkül, ugyanis a Magyar Vívószövetség nem indított versenyzőket a rangos megmérettetésen. Emiatt a legfőbb célunk az lett, hogy egy olyan szezonunk legyen, ahol minden hazai versenyen elindulunk, akár több korosztályban is annak érdekében, hogy megfelelő versenyterhelést kapjanak a vívóink és minél több tapasztalatot szerezzenek a fölversenyzés által.

Miként sikerült a rutinszerzés és a helytállás a hazai porondon?
Remekül! Tét nélküli edzések voltak és több sportolóm is rendkívüli teljesítményt nyújtott a versenyeken. Ennek eredményeként a kardvívó országos fiú ranglisták TOP 10-es mezőnyében számos sportolónk szerepel. Kadet korcsoportban (2004, 2005-ben születettek): Hanzély Zsombor (3.), Tóth Bertalan (4.) és Katus Donát (9.). Serdülők (2006-ban szül.) között Vajda Oszkár áll a negyedik helyen. Az újoncoknál (2007-ben szül.) Csoba Botond az első, míg a gyermekeknél Hanzély Balázs a 8. pozíciót foglalja el.
Az olimpia aktualitása miatt szeretnék kitérni arra is, hogy fiataljaink a Felnőtt Magyar Kupa sorozatának keretein belül megmérkőzhettek olyan nagy nevekkel is, mint a frissen egyéni aranyéremig, majd csapatban bronzig jutó Szilágyi Áron, avagy a csapatban ugyancsak bronzérmes, egyéni világbajnok Szatmári András. Ellenük valódi tétre menő asszókon vehettünk részt és kikaptak ugyan a fiúk, de egyáltalán nem vallottak szégyent! Gondoljunk csak bele, milyen motiváló lehet egy fiatal feltörekvő sportolónak, amikor tusokat vág valamelyik idoljára… vagy csak beadja kedvenc találatát egy felnőtt válogatott ellen.

Az ilyen pillanatok hihetetlen élményforrásként szolgálhatnak a srácok számára és remélhetőleg valamennyire kárpótolták a nemzetközi események hiányát. A következő időszakra tekintve mire számítasz?
Ősszel – végre a megszokott ütemben – újból kezdetüket veszik a versenyek, ezért augusztus elején Debrecenbe megyünk edzőtáborozni. Szeptember elején, ha minden jól megy, elutazunk Lengyelországba egy világkupára, majd októberben Gödöllőn folytatjuk szintén egy világkupán, ahol előreláthatólag több, mint 200 fő indul a korcsoportban. Ezt követően újból hazai versenyek, válogatók lesznek, majd a 2022-es év legfőbb eseményei: márciusban EB, áprilisban VB, remélhetőleg TFSE-s érdekeltséggel, és remélem ’22-ben el is utazunk.
Edzéseink helyszíne nem változik az ősszel, eddigiekhez hasonlóan a TE „D” termében folytatjuk. Örömünkre szolgál, hogy két új csapattárssal bővülhettünk: egyikőjük 2004-ben született és Törökbálintról igazolt hozzánk, míg a másik versenyző 2007-es és az MTK-ból érkezik a TFSE-hez. Jelenleg 40 fő van a szakosztályunkban, fiúk-lányok vegyesen. Továbbra is a kardvívás fegyverneme élvez prioritást, azonban mostanra már párbajtőrözőink is akadnak.

Kérdés nem férhet hozzá, hogy a TFSE vívószakosztályánál egyedülálló a műhelymunka. Szerinted mi az, amitől ilyen kellemes színfolt tudtok lenni a hazai „vívótérképen”?
Talán az alkalmazott koncepciónk: a manufaktúrában hiszek! Számunkra az a legfontosabb, hogy valóban saját, minőségi utánpótlásunk legyen. Olyan sportolók, akiknek mi adunk először kardot, nálunk léphetnek először pástra, velünk élik meg az első kudarcot, majd sikert. Manapság népszerű szóvá vált a műhelymunka, aminek sokan csak névlegesen felelnek meg, közben nagy létszámú hobbi klubokat üzemeltetnek kevés eredménnyel. „Majd százból egynek sikerül, bejutni a legjobb 8 közé”
Ezekben a korosztályokban, a szenzitív időszakok figyelembe vételével, a korosztálynak megfelelő akció repertoárral és persze megfelelő hozzáállással, megtérül a befektetett munka, hacsak nem teljesen antitalentum a tanítvány. Remélem, a nálunk pallérozódó fiatalok egyszer eredményes felnőtt vívók lesznek, és úgy emlékeznek majd vissza, hogy ők a TFSE műhely valódi értékeit tapasztalhatták meg és hálával gondolnak az itt töltött időszakra.