3x3 Egyetemi sport EUG Judo Karate Kézilabda Kickbox Kosárlabda Röplabda Sakk strandkézilabda Taekwondo Tollaslabda

17 érmünkkel a hazai lista élén, nemzetközi viszonylatban a második helyen zártunk!

Végéhez ért a 2024-es EUG, melyet Debrecen-Miskolc karöltve rendezett. Egyetemünk delegációja közel 100 sportolóból állt, versenyzőink 11 sportágban próbáltak szerencsét, 17 megszerzett érmünkkel pedig az EUG-k történelmének legsikeresebb magyar egyetemévé léptünk elő.

Évről évre feljebb

2018-ban a portugál Coimbra volt a házigazdája az Európai Egyetemi Játékoknak, ahol 4 sportágban rajthoz állva 1 bronzéremig jutott a TF. A 2020-as belgrádi Játékok a covid miatt nem kerültek megrendezésre. 2022-ben a lengyelországi Lodz városában 12 éremmel (5 arany, 7 bronz) a legsikeresebb magyar egyetemként negyedik helyezésig jutottunk az összesített rangsorban, 2024-ben pedig még ezt az eredményt is felül tudtuk múlni. Lássuk hogyan!

8 különböző sportágban jutottak éremig a TF sportolói, ezeken sikerességi sorrendben haladunk ezúttal végig, összefoglalva az elmúlt bő két hét eseményeit.

Kickbox

3 arany, 2 ezüst és 3 bronzéremmel kimagaslik az összes sportágunk közül a Miskolcon rendezett kickbox. Kovács Laura az FC +65 kg küzdelmeiben nyújtott hibátlan teljesítményével jutott aranyéremig, Száraz Gergő a KL -63 kg-os kategóriában ért csúcsra, miután ellenállhatatlan harcolással múlta felül portugál, francia és svájci ellenfeleit. Bozók Szabolcs (PF -63 kg) neve mellé is elsőség került, amit imént említett honfitársával szemben, a számban ezüstéremig jutó Száraz Gergő ellen vívott ki. Száraz mellett Nagy Zsófia ért el még ezüstérmet, aki a K1 -56 kg-os döntőjében portugál riválisa ellen maradt alul. A 3 bronzéremből kettőt Bálint Zoltán (+84 kg) vihetett haza, aki KL és PF kategóriában is érdekelt volt, mellette Bozók Szabolcs növelte medáljainak számát, a PF mezőnyében győzelemig jutó sportoló KL kategóriában harmadik helyen végzett.

Judo

Judóban főleg egyéniben érvényesültünk, de itt is maradt bennünk hiányérzet, miután Nerpel Gergely (+81-90 kg) téves bírói ítélet miatt „csak” bronzéremig menetelt. Csapatban hiába küzdöttek nagyot versenyzőink, végül a sorsolásnak kellett döntenie és ez számukra kedvezőtlenül alakult. Hatalmas örömet okozott számunkra, hogy a rögtön az első játéknapon aranyérmet ünnepelhettünk Kriza Annának (57-63 kg) köszönhetően.

Sakk

Blitz és Rapid kategóriában a Terbe testvérek ezúttal sem adtak a dobogó alá! Blitzben 8 csapatból értek el 3. helyezést 3 győzelemmel, 2 döntetlennel és 2 vereséggel, míg Rapidban 7 győzelemmel és mindössze 1 verséggel jutottak aranyéremig.

Tollaslabda

A Debrecenben zajló tollaslabda torna egyik csillaga minden kétséget kizáróan a TFSE sportolója, Körösi Ágnes volt. Az egyetemi csapatunk (Dulcz, Kustán, Mórocz, Körösi) 12. helyen zárt, női párosunk (Kustán, Körösi) 9. lett, az egyéni küzdelmekben viszont szettveszteség nélkül jutott aranyéremig Körösi, aki a legjobb 32 közül indulva spanyol, francia, lengyel, bolgár és litván ellenfelét is kétvállra fektette és teljesen megérdemelten jutott fel a csúcsra. Az egyéni küzdelmekben rajta kívül Dulcz Bende és Kustán Noémi is a 33. helyen zárt a saját nemének mezőnyében.

Kézilabda

Női kéziseink berobbantak az A csoportba, ahol esélyt sem hagytak portugál és horvát ellenfeleiknek. A negyeddöntőben izgalmas harcot vívtak a franciákkal és zsinórban harmadik diadaluk után már az elődöntőben találták magukat. Sajnos a szomszédok (Románia) jelentették az első komolyabb kihívást és mivel nem sikerült legyőzni a későbbi aranyérmest, a bronzmérkőzésen volt még lehetőségük elcsípni a dobogót. Izgalmakban gazdag találkozó várt rájuk a spanyolok ellen, de a kitartás és győzni akarás meghozta gyümölcsét, így a mieink nyakába került a hőn áhított érem!

Strandkézilabda

Férfi strandkéziseink története még ennél is kacifántosabbra sikeredett. Csoportjukban 3 ellenfél várt rájuk, de a spanyolokon kívül a németeket és a törököket is 2:0 arányban verték meg. A negyeddöntőben egy másik török riválist múltak felül, szintén 2:0-ra, majd az elődöntőben a csoportjukból jól ismert német gárdával szálltak szembe és kalapálták el őket ismét 2:0-ra. A döntőben, szintén a csoportból jól ismert és egyik legnehezebb rivális, a Malagai Egyetem várta őket és akárcsak korábban, ezúttal is a szétlövésnek kellett dönteni. Sajnos, ami a csoportmeccsen összejött, az a döntőben nem úgy alakult, ahogy szerettük volna és ezúttal a spanyolok kerültek ki győztesen a párharcból. Ujvári Bence csapatának így sem kellett búslakodnia, hiszen nagyszerű szereplésüket ezüstéremmel koronázhatták meg!

Karate

Dvorák Ádám révén egy nagyon szépen csillogó karatés bronzérem került megszerzésre. A -84 kg-os kategóriában harcoló sportoló útja során spanyol, montenegrói, szlovák, francia és portugál ellenféllel is küzdött, összességében pedig teljesen megérdemelten jutott el a harmadik helyig. Kata kategóriában Szilágyi Gergő 11. helyen végzett, a női csapat pedig 5. helyen zárta a küzdelmeket.

Taekwondo

Padla Orsolya volt a TF egyetlen taekwondo versenyzője, aki 73 kg+ mezőnyben állt tatamira. Spanyol ellenfelével szemben eleinte vezetni tudott az elődöntőben, de a végjáték riválisnak kedvezett jobban, aki így fináléba jutott, Padla neve mellé pedig bronzérem került.

3×3 Kosárlabda

3×3 kosarasaink nagyszerűen indították a tornát. A D csoportban mind a négy (portugál, horvát, cseh, román) ellenfelüket legyőzték, középső kettőt kimagasló fölénnyel. A legjobb 16 között ugyancsak nem okozott kihívást a Lyoni Egyetemet fölülmúlni, de a negyeddöntőben már emberükre akadtak a lányok. Ukrán riválisuk az utolsó másodpercekben még vezetett, de sikerült kiegyenlíteni, majd a hosszabbításban is megszerezték az első pontot, de az ezt követő támadásban azonnal értékesítette ellenfelük a távolit és ezzel véget ért a találkozó. Kováts Gabriella tanítványai végül az 5. helyen zárták a tornát.

Kosárlabda

Nagypályán már jóval több kihívás várt a hölgyekre. Az első meccsen a Bécsi Egyetem komoly fejtörést okozott és nem is sikerült legyőzni, ám a második fordulóban már jobban alakult a végkimenetel a portugálok ellen. A negyeddöntőben nem bírtak az olaszokkal a mieink és így kiestek az érmekért folytatott küzdelemből, de a helyosztón még volt lehetőségük javítani. Az 5-8. helyért rendkívül szoros csatát vívtak a Freiburggal és végül csak 4 pont döntött a németek javára, a folytatásban viszont honfitársaikkal találták szembe magukkal és az elvesztett párharcok fájdalmait a Miskolci Egyetem szenvedte meg. Kosaras lányaink a győzelemnek köszönhetően a 7. helyen végeztek.

Röplabda

Két csapattal is képviseltette magát egyetemünk a röplabda sportágának küzdelmeiben. Női csapatunk Fenyő Balázs irányításával második helyen jutott tovább a csoportkörből, a negyeddöntőben viszont elvérzett a későbbi ezüstérmes Zágráb ellen. Lányaink így az 5-8. között folytathatták, ahol az elődöntőben kikaptak a Kölntől, a 7. helyért vívott helyosztót viszont megnyerték a cseh Charles Uni. alakulatával szemben. Férfi együttesünk élén Nagy Gergely vezetőedző állt, akinek a tanítványai a hölgyekhez hasonlóan második helyen léptek tovább a csoportjukból. A negyeddöntőbe kerülés sajnos nem sikerült a Temesvár ellen, így jött a 9-12. helyért folytatott körmérkőzéses küzdelem, ahol hibátlan mérleggel a 9. helyen zártak a fiúk.

Szummázva tehát a történteket, örömmel nyugtázhattuk, hogy a TF ismét hazánk legeredményesebb felsőoktatási intézménynek bizonyult, valamint nemzetközileg második helyezésig menetelt. 40 európai országból érkezett 400 egyetem 3800 sportolója az EUG-ra, közülük 102-en voltak TF hallgatók. 6 arany, 3 ezüst és 8 bronzérmünk mindenkori hazai csúcsnak bizonyul, kiváncsian várjuk, hogy a 2026-os Játékokon Salernóban mire lehet majd képes a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem küldöttsége.

Gratulálunk minden sportolónknak, jó pihenést kívánunk!

Fotó: EUG

Kiemelt támogató

Szakmai Partner

Kövess minket mindenhol!